Oznamování porušení (Whistleblowing)

Oznamování porušení je nástroj pro prevenci a odhalování protiprávního jednání. Za účelem zvýšení ochrany whistleblowerů a efektivnějšího postihu protiprávních jednání byla dne 23. října 2019 schválena Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie.

Kdo může oznamovat?

Kdokoliv – oznámení lze učinit i anonymně.

Jakým způsobem oznámení učinit?

Komunikačními kanály, které musí zajistit ochranu oznamovatele i nahlášené osoby či osob a jejich osobních údajů, zároveň i důvěrnost poskytnutých informací.

1. emailem na adrese:
    petr.vanek@zskunstat.cz
  2. písemně s doručením na adresu:
    Whistleblowing
    Základní a Mateřská škola Kunštát
    Brněnská 32 ,679 02 Kunštát
  3. tel.: 733 679 952
  4. pověřená osoba: Ing. Petr Vaněk

Jak je osoba oznamovatele ochráněna?

Vnitřní a externí oznamovací systém zabezpečuje utajení totožnosti oznamující osoby a třetích osob a ochraně informací uvedených v oznámení. Totožnost oznamovatele není možné sdělit bez jeho výslovného souhlasu třetí osobě ani orgánu, s výjimkou zákonem stanovených výjimek (např. případ dožádání ze strany orgánů činných v trestním řízení podle trestního řádu).

Co je obsahem oznámení?

Oznámení musí být podáno fyzickou osobou a musí obsahovat informace o možném protiprávním jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku, nebo porušuje právní předpis či předpis Evropské unie upravující oblasti vymezené zákonem, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností.

Lze-li osobu oznamovatele kontaktovat, a to současně za předpokladu, že tento postup nepovede k ohrožení zájmu na ochraně totožnosti oznamovatele nebo k ohrožení ochrany jeho osobních údajů, je možné jej kontaktovat za účelem doplnění či zpřesnění oznámení.

Jak bude s oznámením naloženo?

V závislosti na obsahu oznámení jsou přijímány příslušné kroky a o výsledcích jednotlivých oznámení je informován oznamovatele (pokud je znám). Organizace (pověřená osoba pro whistleblowing) má povinnost oznamovatele vyrozumět do 7 dnů o přijetí oznámení a do 3 měsíců o způsobu jeho vyřízení. Oznámení je potřeba uchovávat jen po dobu, která je nezbytná k naplnění účelů Směrnice, tedy zejména k ochraně oznamovatele před odvetnými opatřeními a pro případ dalšího šetření příslušnými orgány veřejné moci. Je-li oznámení učiněno ústně na základě osobního nebo telefonického rozhovoru, je příslušná osoba povinna pořídit zvukovou nahrávku oznámení nebo jeho přepis. Nevysloví-li oznamovatel s pořízením nahrávky souhlas, nesmí ji příslušná osoba pořídit.

Svátek má Jaroslav

• Světový den grafiky

Zítra má svátek Vlastislav

• Mezinárodní den smutku